Bunková medicína

Celulárna / Bunková medicína

 Ľudské telo so všetkými jeho orgánmi sa skladá z buniek a okolitého medzibunkového spojivového tkaniva. Bunková /celulárna/ medicína vychádza z faktu, že telo môže byť zdravé, len ak sú zdravé všetky jeho bunky.

Ide o pokračovanie konceptu tzv. orthomolekulárnej medicíny /grécky ortho=správny, rovný /, z minulého storočia pod vedením vedca a dvojnásobného nositeľa Nobelovej ceny, Linusa Paulinga (1901-1994).

"Orthomolecular medicine is the preservation of our health and the treatment of diseases by changing the concentration of substances in the human body. These substances are normally present in our body and are essential for our health." (prof Dr. Linus Pauling)

Vitamíny, minerály a stopové prvky, enzýmy, esenciálne aminokyseliny a mastné kyseliny sú tie látky, ktoré sú prirodzene prítomné v každom organizme a pri ich nedostatočnom prísune, spôsobenom napríklad nevhodnou stravou alebo pri nesprávnom životnom štýle, vzniká nerovnováha, ktorá je príčinou ochorení a mnohých tažkostí.

Aby bolo zachované zdravie, musíme bunkám dodať všetky potrebné látky v správnom množstve.

Jedným z tímov, ktoré pokračujú vo vedeckých prácach na tomto poli a snažia sa šíriť vzdelanie, sú Výskumný ústav a Alliancia zdravia Dr. Mathiasa Ratha, pôvodne nemeckého internistu a neskôr spolupracovníka Dr. Linusa Paulinga. Obaja patria aj ku veľkým humanistom.

Každý deň dávame potravou našim bunkám tzv. makronutrienty, t.j. cukry, bielkoviny, tuky. V Európe 21.storočia už netrpíme nedostatkom potravy, a tak máme makronutrientov dostatok – resp. až nadbytok. Zdroj bioenergie teda máme, ale potrebujeme aj to, čo nám ju pomôže „zapáliť“, a tým vlastne v bunke vytvoriť našu, vlastnú bioenergiu / cyklus kyseliny citrónovej = Krebsov cyklus, proces glykolýzy a beta-oxidácie mastných kyselín a dýchací reťazec/. A to predstavuje správne množstvo a zloženie mikronutrientov, t.j. vitamínov, minerálov, stopových prvkov, niektorých aminokyselín, zlúčenín rastlinného pôvodu a iných látok, z ktorých si určitú čast telo nevie vytvárať samé, a ktoré musíme prijať do tela.

Prečo potrebujeme bioenergiu ? – aby sme žili: aby mohli zanikať bunky  a vznikať nové, aby v bunkách bežali všetky biochemické procesy tela – enzymatická aktivita, detoxikácia, vedenie nervových vzruchov, kontrakcia svalových vlákien, vylučovanie hormónov, tvorba obranných látok, oprava spojivového tkaniva ciev a podobne.

Nedostatok niektorého z mikronutrientov sa neprejaví na druhý deň, ani na ďalší týždeň. Po rokoch zníženého prívodu mikronutrientov vznikajú chronické ochorenia, ako rakovina, alergie, autoimúnne ochorenia, kardiovaskulárne choroby, cukrovka ...K tomu treba prirátať záťaž vonkajších nepriaznivých vplyvov –  herbicídy, pesticídy, niektoré additíva v strave, geneticky modifikované potraviny, stres rôznej genézy, a pod.  Pri genetickej variabilite ľudí sú nepriaznivé výsledky nedostatku mikronutrientov rôzne vyjadrené. Možno sa iba veľmi cítite unavení, bez elánu, častejšie Vás bolí hlava, kĺby, často mávate nejakú virózu. Tak začínajú prvé signály nedostatku.
 
Prívod mikronutrientov do buniek je základ prevencie chorôb = náš cieľ,  a súčasne možnosť liečby chronických ochorení.
 

Princíp č.1:  Zdravie sa začína vo Vašej kuchyni.Svoju genetiku nezmeníme vedome, ale kuchyňu meniť môžeme. Treba venovať mimoriadnu pozornosť strave - výberu vhodných potravín, vrátane korenín a byliniek, a tiež čerstvosti ovocia a zeleniny, ich správneho pestovania, skladovania a prípravy. Odporúčam nepoužívať geneticky modifikované potraviny, ani biochemické podoby prirodzených nutrientov, ktoré sa v prírode nevyskytujú.

V našich stredoeurópskych podmienkach by sme sa mali asi najskôr učiť od stredomorských kuchárov všetkých národností a vierovyznaní.Tradičná čínska a ayurvédska strava a medicína, ako aj niektorých kmeňov amerických Indiánov sa približuje síce asi najviac chápaniu odstraňovania príčin chorôb a snahe o kvalitnú dlhovekosť, nám však nie tak dostupná. Držím sa zásady veľa cestovať, hľadať, čítať, vzdelávať sa a skúšať – na to neexistujú žiadne obmedzenia.

 
Princíp č.2: Nespoliehajte sa len na lekárov - zdravie si každý má vziať aj do vlastných rúk, je to jeho zdravie.
V prípade zdravotných problémov len zmena stravovacích návykov nestačí - je potrebné doplňovať mikronutrienty. Ich správne zloženie sa navzájom doplňuje a zosilňuje – hovoríme o vzájomnej synergii. V chorobe  obvykle nikdy nestačí pridať jeden, dva mikronutrienty na získanie potrebného efektu.
 
Príklad jednoduchej synergie: Vitamín C je účinnejší, ak sú pridávané bioflavonoidy.Vitamín C je nevyhnutný pre asi 300 procesov v tele - telo človeka ho nedokáže vytvoriť a pri strese, chorobách zo zlyhania imunity alebo so zmenenou imunitou – tzv. autoimúnnych a alergických, pri ranách, zvýšenej glykémii , a pod. hrá jednu z kľúčových úloh. Mal by byť preto súčasťou každého komplexného výživového doplnku.V strave 5-krát denne by mal byť samozrejmosťou.
 
Biochemické cesty sú presné, veľa vzájomných ovplyvnení a spätných väzieb je známych, na mikronutrienty sa nevzťahujú žiadne patenty, licencie a pod. Treba ich iba poznať, vybrať dobrého výrobcu a používať vedomosti. Do organizmu sa podávajú iba látky telu vlastné. Preto je bunková medicína výzva - pre lekára aj pre pacienta, pre každého človeka.

 

Pauling, L. a  Rath, M. (vpravo) 

 Rath, M. a Kelová, J.(vpravo) r.2014.