Hypertenzia

Hypertenzia – alternatívny prístup?

Pre vysoký tlak krvi /TK/ sa majú hľadať predovšetkým prirodzené riešenia. Hovoríme všeobecne o TK nad 120-140/ 80 mmHg . Skúste dosiahnuť svoj zdravý životný štýl a TK sa následne upraví. Zahrňte doňho stravu, pohyb, oddych a spánok, prípadne aj doplnkové mikronutrienty.

 

Základné pravidlá proti hypertenzii:

1/ Zvýšte hladinu Magnézia /Mg = horčík/ stravou aj výživovými doplnkami: pri doplnkoch ho možno zvyšovať až do hnačky, následne vhodné ubrať 1tabletu z dávky. Zdá sa dôležité, na akú látku je Mg naviazané: oxid a sulfát spôsobuje hnačku rýchlejšie, spoľahlivejší je glycinát, citrát, chlorid, a pod. Magnézium pracuje v tele obvykle s draslíkom, pri používaní diuretík sa hladina magnézia znižuje.
Vhodné potraviny sú predovšetkým tmavozelená listová zelenina, ovos, sója, oriešky – hlavne mandle a kešu, fazuľa s čiernym očkom, sušené marhule, kakao, sézamové , tekvicové a ľanové semená a iné.

2/ Jedzte cesnak!
Je to jeden z najstarších známych prostriedkov na zníženie krvného tlaku.Do našich kuchýň treba vrátiť toľko cesnaku, čo rodina dovolí a unesú spoločenské konvencie. V cesnaku sa udáva vyše 100 účinných látok, a to nielen zo srdcovocievnej oblasti. Ak sa surový cesnak rozdrví a nechá chvíľu pôsobiť, antibakteriálny allicín pôsobí aj lokálne po úroveň žalúdka. Všeobecne 1- 4 strúčky cesnaku za deň by mali stačiť, to sú asi 4 gramy čerstvého cesnaku. Keďže pach po cesnaku je niekedy spoločensky nevhodný, alebo sú ľudia, ktorých cesnak nadúva, možno užívať aj tobolky (napr. aged garlic extract Wakunaga).

3/ Denne strážte rôznorodosť a vhodnosť stravy – potrebujete vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7(biotín), B12, vitamín C, D, E, kyselinu listovú, koenzým Q10, ďalšie minerály okrem spomínaného horčíka, napr.kálium (draslík), kalcium (vápnik), zinok, aminokyseliny – hlavne arginín, lyzín, taurín , omega 3-mastné kyseliny a ostatné mikronutrienty , ako sú selén, molybdén, chróm, fosfor, mangán, inositol, atď., bez ktorých nie je možná dobrá hladina krvného tlaku. Je to zoznam látok navzájom prepletený , veľmi komplexný, a samozrejme aj polemický. Aby sme mali dobrú stravu, tu je niekoľko zásad pri jedlách:

  • Jedzte rôznorodé typy ovocia a zeleniny (60% stravy), a to hlavne surové, orechy a semená, celozrnné obiloviny a strukoviny. Preferencia iba našich pôvodných produktov je krátkozraká. Môžete mať napr. nedostatok selénu, je ho u nás v pôde minimum. A doprajte si čerstvé ananásové enzýmy (bromelaín), enzýmy papaye , čínske goji, ázijské noni, maracuju, a pod. Svet má veľa dobrých a zaujímavých ovocí a zelenín. Ak cestujete po svete, navštevujte lokálne trhy, netreba sa stravovať iba "all inclusive". 
  • Nesoľte veľa, používajte nerafinovanú morskú soľ , alebo bio-himalájsku soľ – majú komplexnejšie zloženie.
  • Nejedzte žiadne čipsy, slané oriešky – ale organické oriešky bez príchutí sú vždy dobrou pochutinou.
  • Nejedzte salámy, údeniny, šunky, pripravené bravčové paštéty, konzervované mäso.
  • Používajte ľanový a konopný olej lisovaný za studena, olivový panenský olej a olivy. Jedzte čerstvo ulovené ryby - nie z chovu.
  • Nevyprážajte jedlá, napríklad mäso varte,  alebo duste s množstvom korenín a zelenín .
  • Nepoužívajte stužené rastlinné tuky - lepšie je kvalitné klasické maslo v bio-kvalite, organická slanina.
  • Pozor na niektoré konvenčné hypocholesterolemiká – napr. statíny znižujú v tele tvorbu koenzýmu Q10, zasahujú do metabolizmu hormónov a pod. Sú nevhodné, ak chcete, aby napr. Váš mozog ostal dlhodobo čulý.
  • Pozor na diuretiká a niektoré odtučňovacie kúry - strácate napr. draslík a horčík.
  • Kto má rád sladkosti , tak mlsa sú asi 2 tabličky čiernej čokolády s obsahom kakaa nad 70% (ako tuk oleum cacao, palmový tuk, kokosový tuk). Alebo sušené ovocie, napr. marhule, slivky, figy, datle, a pod.
  • Alkohol pite minimálne, po večeri si dajte napríklad jeden pohár dobrého červeného vína, nie viac. Organické víno - z "nestriekaných" vinohradov. 
  • Pite vodu, nepite žiadne bublinkové, farbené a sladené nápoje.  Pite ovocné šťavy čerstvo vytlačené, bylinkové čaje, napr. ibištekový, a pod. Opatrne s množstvom kávy, prvou šálkou zeleného čaju, obmedziť nápoje s kolou.
  • Používajte kvalitné mutivitamínové a multinutrientné prípravky, bez škodlivých additív.

4/ Odstraňujte stres ! „Take it easy!“ v živote. Naučte sa povedať „ nie“ priamo druhému aj sám sebe. Cvičte – jógu, tajči, meditujte, relaxujte, dobre spávajte. A snažte sa robiť prácu, ktorá Vás teší.
Jeden recept: Posaďte sa pod strom, do piesku pri mori, na balkón ku kvetine: 5 sekúnd nádych, 5 sekúnd výdych, 3 sekundy podržať, opakujte 5 krát. Každý deň za to stojí.