Etikety-chemické zloženie výrobkov

 Chemické zloženie výrobkov- čo by nemali obsahovať, alebo ako správne čítať etikety na výživovom doplnku, lieku, potravinách a osobnej kozmetike

Každá etiketa má ukázať hlavné zloženie - účinnú látku , najlepšie v čo najpodrobnejšom chemickom zložení, a additíva, t.j. prídatné látky, ktoré sa aplikujú za určitým účelom -vysušiť, zakonzervovať, zlepšiť chuť a vôňu a podobne. A práve v tejto časti býva najväčší problém, hlavne pri dlhodobom užívaní - pri liekoch, výživových doplnkoch, potravinách, kozmetike. Navyše sú určité medzinárodné normy, pod ktoré sa nemusí koncentrácia udávať, napr. prímes geneticky modifikovaného škrobu zo sóje. Biznis ovplyvňuje všetko okolo nás, je teda na nás, aby sme mu bez rozmýšľania nepodliehali. Jednou zo samozrejmých vecí by malo byť, aby sme sa naučili čítať etikety na výrobkoch, aspoň so základnými vedomosťami, čo by vo výrobku nemalo byť.

 

1/ Kedže väčšina výrobkov je rastlinného pôvodu, nesmú sa v nich vyskytovať žiadne stopy herbicídov a pesticídov, žiadne ťažké kovy v nadmernom množstve. Látky živočíšneho pôvodu musia byť testované na neprítomnosť BSE (choroba šialených kráv), v rybom tuku nesmie byť ortuť, ani vo vakcinačnej zmesi. Nemôže byť prítomná nevhodná mikrobiologická kontaminácia, vrátane toxínov, napr. aflatoxín. Žiadne prírodné látky nesmú byť ožiarené, aby sa dosiahla mikrobiálna sterilita , pretože sa mení aj ich biologická hodnota, ev. vznikajú nežiadúce zlúčeniny.

 

2/ Hliník (Aluminium) a jeho soli, napr. Sodium Silicaluminate (angl.), hlinité laky, napr.červený E129, oranžovožltý E110. Hliník je vo vzťahu k Parkinsonovej chorobe. Pozor treba dávať aj na zloženie riadov v kuchyni a vodovodného potrubia.

 

3/ Syntetické farby,syntetické arómy a príchute – je ich asi 3000, tie nepatria do výživového doplnku, ani do lieku, ani do potravín (vyvolávajú alergie, bolesti hlavy, majú rakovinové riziko). Napríklad:
E171  titanii dioxidum
E 172 ferri oxydum rubrum
E173 ferri oxydum nigrum
Používať treba prirodzené farby, napríklad z citrusov, môže byť prírodný betakarotén, alebo vitamín B2 (ak je tableta žltá).

 

4/ Polysorbatum 80  je syntetický prípravok – povrchovo aktívna látka, jej prítomnosť vrátane kombinácií napr.s L-histidínom, je nevhodná.

 

5/ Natrii laurylsulphas, tiež označovaná aj SLS (sodium laurylsulfát) je podobne povrchovo aktívna látka, často používaná na penenie - aj v šampónoch a zubných pastách. Radšej nepeniť, ako peniť so SLSSmile.

 

5/ Chlórované zlúčeniny, napr. sukralóza (umelé sladidlo), PCB (polychlórované bifenyly) majú xenoestrogénovú aktivitu a teda vzťah ku gynekologickým rakovinám), dioxíny  ....

 

6/ Všetky hydrogénované oleje, tzv.trans-tuky. Budujú menejcenné membrány v ľudskej bunke. Podobne žiadne minerálne oleje (napr.parafín z ropy) ani napr. v cukríkoch,aby sa nelepili, ani v kozmetike( vysušujú kožu)...

 

7/ Talcum - mastenec, Crospovidone (dáva sa do súvisu s chorobami štítnej žľazy), Butylated Hydroxytoluene (butylhydroxytoluén E321).
Ďalšie anglicky: Chromic Chloride, Hypromellose, Nickelous Sulfate, Sodium Metavanadate, Sorbic Acid, Triethyl Citrate, Lactose Monohydrate.

 

8/ Fluorid sodný na prevenciu zubného kazu, ako aj fluoridizácia vody, sú nevhodné praktiky.

 

9/ Parabény – všetky skupiny (alkylhydroxy-benzoáty) a všetky ftaláty - majú nepriaznivý vplyv na endokrinný systém.

 

10/ Polyethylene Glycol (PEG) a Propylene Glycol (PPG): Polyetylénglykol patrí možno do ostrekovačov áut, nie do tablety. PPG je z tej istej triedy, oba sa pokladajú za karcinogény, majú vzťah k astme, znižujú fermentáciu, dehydratujú kožu.

 

11/ Pyrolizidínové alkaloidy sú vo vyššej dávke hepatotoxické a asi poškodzujú aj DNA , pozor pri mede a napr.mastiach s gáfrom.

 

12/ Fosforečnan sodný a kyselina fosforečná . Nepatria ani do potravín.

 

13/ Kyselina benzoová, benzoan sodný,draselný,vápenatý : E210-213

 

14/ Glukóza, sorbitol, aspartám, saccharin (sacharín) , cyklamát.

 

15/ V krémoch nemajú byť imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea (môžu spôsobiť kontaktnú dermaitídu , kĺbne bolesti a pod.)


 15/ Nepoužívať geneticky modifikované produkty (skratka GMO ), ani výtažky z nich – najčastejšie sú sója, kukurica, repka olejná, čakanka, ale už aj zemiaky.....

16/ Materiál kapsuly by mal byť rastlinného pôvodu, alebo rybieho. Menej drahé kapsuly  bravčového alebo hovädzieho pôvodu by sa nemali používať. Dobrý výrobca deklaruje pôvod gelatinóznej kapsuly.