Liečba vodou

 S.Kneipp: Príroda nám poskytuje veľkoryso všetko, čo potrebujeme, aby sme boli zdraví.

Asi 200 rokov sa v našom stredoeurópskom priestore používa voda na liečebné účely (hydroterapia). Najprv pán Vincent Priessnitz začal používať vodu ako prostriedok zrýchlenia hojivých procesov : spropagoval a dokázal presadiť studený zaparovací obklad (jemná tkanina  namočená v studenej vode plus presahujúca nepremokavá látka plus vlnený zábal - na cca 2 hodiny). Na európskom kontinente bola používaná hydroterapia oveľa skôr (Galenus), predovšetkým na dvoroch cisárov v starom Ríme, čiže asi pred 2000 rokmi.

Farár Sebastian Kneipp (1821-1897) vypracoval a zlepšoval celý rad liečebných procedúr, kde voda lieči. Studené kúpele a ponárania, zábaly, striedanie teplej a studenej vody, teplé a parné kúpele.
Súčasne vytvoril holistickú životnú  filozofiu založenú na 5 elementoch – vody ( liečivé účinky teplej a studenej vody), liečivých bylín, správnej stravy, pohybu a duševnej rovnováhy so samým sebou i s prostredím (Lebensordnung). Čiže aj naše chápanie správneho životného štýlu.
Liečebné procedúry nazvané v európskom priestore po ňom, t.j. knajpovanie (kneippovanie) pomáhajú pri častých prechladnutiach a problémoch s imunitou, bolestiach hlavy a krku, bolestiach kĺbov, poruchách spánku, srdcovocievnych ochoreniach vrátane hypertenzie, a problémoch s vyššou hmotnosťou. Kneipp sa sám vyliečil z tuberkulózy tým, že sa ponáral niekoľkokrát do týždna do studených vôd Dunaja – mal 28 rokov a diagnóza sa vtedy pokladala za takmer smrteľnú. 
Voda pôsobí jednak lokálne na oblasť, na ktorú sa aplikuje, jednak na nervové zakončenia v danej oblasti, a tým aj na vnútorné orgány. Zrýchľuje sa metabolizmus bunky vrátane eliminácie toxínov z tela,  zlepšujú sa obranné procesy organizmu.
 
V Tirolsku, Bavorsku (pôvodný bol Bad Worishofen), ale i iných častiach sveta sa používa knajpovanie ako súčasť wellness centier, ale najväčšia výhoda danej metódy je to, že ju možno robiť doma, kdekoľvej na dovolenke, na chalupe, na záhrade, na chate. Aj doma sa dá použiť čistý esenciálny olej do vody.
Základné zásady kneipovania:
- Keď budete používať studené procedúry, telo alebo daná čast tela predtým musí byt teplá, rozohriata .
- Používajte 2 maximálne 3 krát knajpovanie za deň (organizmus musí mať čas na naštartovanie ozdravných procesov.
A nikdy nezabudnúť na to, že z knajpovania musíme mať radosť, zábavu.

Praktické návody:

1/ Nachystajte si 2 vedrá teplej a studenej vody a striedavo ponárajte predkolenia do jedného a druhého vedra. Možno robiť pomalé pohyby prstami pri ponáraní nôh. Ak ste v prírode, tak sa jednoducho prejdite bosými nohami kúsok cez potok. Doba v studenej vode  záleží na pocitoch – keď sa prechádzate vo vode po členky v Severnom ľadovom oceáne, na začiatku treba rátať so sekundami. Otužilé 7-ročné dieťa vedľa Vás v arktickej vode môže plávať aj niekoľko minút bez neoprénového obleku.

2/ Po rannej rozcvičke a teplej sprche použite studenú sprchu– najprv končatiny dolné, potom horné, následne brucho. Studenú vodu možno aplikovať sprchou aj samostatne na tú časť tela, ktorá bolí, napr. rameno, koleno . Lokálne kúpele alebo ponárania iba častí tela sa robia najčastejšie vtedy, ak máte problémy so srdcom, alebo pri reumatizme. Môžete si urobiť sedací studený kúpeľ v bidete, ev. ponorte dolnú polovicu tela vo vani (nie pri  obličkových a močových problémoch). Cca 30-40 sekúnd aplikácie studenej vody, ked začnete pocitovať skutočný chlad a mierne „ihličkovanie“. Studená voda má asi 16 - 18 st.C. Dýchajte pomaly a pravidelne. Potom treba vyšúchať pokožku, obliecť sa do tepla, ev. urobiť masáž s dobrým olejom.

3/ Obklady sa dajú robiť na ktorúkoľvek časť tela – použiť možno bavlnenú nefarbenú látku, namočenú v studenej vode, na ňu bavlnenú látku suchú, zabaliť do vrchnej vlnenej  deky alebo šálu. Doba pôsobenia cca 20 minút. Príklad – zabalenie hrudníka pri suchom kašli, alebo zábaly dolných končatín pri psychickom strese.

4/ Jeden tip na naštartovanie mozgu po obede a následnom útlme – ak nemáte južanskú siestu, urobte si „Armbad“: ponorte predlaktia a ramená čo najvyššie do studenej vody. Krvný obeh Vám naženie a rozprúdi krv v hlave a mozgu. Asi pol minúty ponorenia.

5/ Teplé kúpele  majú byť vyššej teploty ako je telo ( nasypte si soľ, ak máte mastnejšiu pokožku, pridajte si éterický olej, ak máte suchšiu pokožku). Teplé kúpele majú ukľudňujúci, relaxačný účinok. Na dobré zaspávanie si dajte najprv kúpeľ studenší, následne mierne teplejší. Bylinky tam môžu byť vždy. Nepresahujte dobu 15 minút.

6/ Tip pre deti a materské škôlky: deti od cca 1 roku môžu knajpovať, ak sú k tomu predpoklady. S radosťou malý človiečik na chvíľu môže vstúpiť do potoka, ošpliechať sa záhradnou hadicou so studenou vodou, ak bol rozohriaty fyzickou činnosťou. A potom ho treba obliecť do sucha a do tepla. Jeho imunita, jeho telo i duša, sa bude tešiť a smiať.

7/  Ráno sa poprechádzajte bosí po orosenej studenej tráve. Je to typický obrázok knajpovania pri atritíde z prelomu minulého  storočia z viacerých kútov sveta. Pomalé kráčanie po tráve,  pravidelné dýchanie, relaxácia v prírode.
V zime sa možno prejsť naboso po snehu. Alebo sa v nom vyváľať alebo vyšúchať.

Ľudské telo nemôže byť držané „iba v bavlnke“, nemôže sedieť v klimatizovanom úrade celý deň, potom vo fitness centre a večer za počítačom alebo televízorom. Nič proti daným činnostiam, ale náš organizmus treba vystavovat vonkajšiemu prostrediu, aj tomu extrémnemu. Napríklad aplikovať studenú vodu. Nemusíte si presne pamätať koľko sekúnd alebo minút, ako sa daný proces volá, ale musíte sa cítiť dobre, musíte svoj organizmus „naštartovat“. Tým zvyšujete svoje imunitné schopnosti , zlepšujete svoj pohybový aparát, odstraňujete stres, depresie, bolesti.