Vitamín D

Vitamín D–jesť ryby, slniť sa alebo brať výživové doplnky ?

Je zima, často zamračené, v jedálničku nemáme denne morské ryby : máme pravdepodobne málo vitamínu D.

Dostatok vitamínu D je potrebný pre normálne fungovanie buniek a zvýšene pri:

  • rakovinových ochoreniach hlavne kolorektálneho karcinómu, karcinómu pankreasu, prsníka a ovárií, prostaty,...
  • sclerosis multiplex
  • Alzheimerovej a Parkinsonovej choroba, syndróme nepokojných nôh a iných ochoreniach nervového systému
  • osteoporóze, kĺbnych a iných kostných ochoreniach
  • nízkej obranyschopnosti organizmu resp. poruche imunitného systému vrátane autoimúnnych ochorení
  • srdcovocievnych ochoreniach

 

Metabolizmus vitamínu D, jeho putovanie z kože alebo čriev do pečene a obličiek , naviazanie na proteíny, cesta až k jednotlivým bunkám, sú veľmi zložité procesy, ale z praktického hľadiska stačí vedieť málo.

1/ Môžete ho dostať stravou , predvšetkým v morských rybách (hlavne haringy, makrely, sardinky, tuniak, losos, treščia pečeň), trocha v hríboch, vajíčkach, z bylín je v lucerne (Medicago sativa = alfaalfa).

2/ Môžete ho získať pri slnení cez pokožku. V našom strednom zemepisnom pásme potrebujete na získanie adekvátnej dennej dávky v letných mesiacoch asi 20 minút pobytu na slnku, pričom slnko musí byť aspoň 45˚ nad horizontom. Najlepšie medzi 11. a 14. hodinou asi 3x týždenne V polárnych oblastiach je tvorba D3 vitamínu pokožkou nulová - toto tvrdenie po pobyte za severným polárnym kruhom spochybňujem, aspoň u časti populácie, nemám dosť dôveryhodných údajov.
Nutná dĺžka pobytu na slnku závisí tiež od množstva farbiva, ktorý máte v koži : „tmavší“ ľudia tvoria vitamín D v pokožke pomalšie: majú byť dlhšie na slnku ako „bledí“. Stačia odhalené končatiny a ramená. Dlhší pobyt na slnku je nutný, ak máte na sebe natretý opaľovací krém s vysokým faktorom: pozor však, treba brať do úvahy tvrdenia, že chemické ochranné faktory sú možným spolupôvodcom kožných foriem rakoviny. Myslím, že sú. Používame preto prírodné oleje s prirodzeným ochranným faktorom, ev. dáme si namiešať ZnO(oxid zinku)do dobrého čistého masťového základu, napr. bambuckého masla. 

3/ Môžete užívať výživový doplnok s vitamínom D. Typická indikácia je: zima, smog nad mestom, Montreal alebo Bratislava zamračené.

Za deň je potrebná dávka od 200 UI do 4000 UI/deň /medzinárodné jednotky/. Prehodnocuje sa dávka 10 000 UI až 25 000 UI v prípade chorôb,napr. pri sclerosis multiplex,  o  toxickej dávke sa uvažuje nad 40 000 UI / deň. Alebo nad 100 000 UI? pri rakovine? Je možné stanovovať hladinu vitamínu D v krvi aj na Slovensku, súčasne si dajte vyšetriť hladinu kalcia (vápnika) v krvi. Hladina by mala byť okolo 100 ng/ml, čo je 250 nmol/l. Aspoň u chorých , ktorí sa chcú zbaviť svojich problémov prirodzenou cestou.

Opatrne treba pri prípravkoch D vitamínu u pacientov s digitalisom/Digoxin/ , pri zvýšenej funkcii prištítnych teliesok, sarkoidóze, tbc a lymfóme  môže ľahšie vzniknúť obraz predávkovania. Niekedy som pozorovala u detí laboratórne zistenu hyperkalciémiu, ktorá sa do týždňa upravila do normy po znížení celkovo užívaného vitamínu D (užívané dávky vitamínu D boli na slovenské pomery veľmi vysoké).
Viac vitamínu D treba, ak ste obézni – vtedy sa ukladá sa do veľkých zásob tuku a nemáte ho dosť k dispozícii pre potreby buniek. Aj mamičky dojčiace svoje deti potrebujú viac /udáva sa, že dieťa dostáva asi 50UI v l litri mlieka , za deň pritom potrebuje asi 200 UI vitamínu D /. Viac potrebujú aj starší ľudia.

Pri pobyte v trópoch vitamín D pravdepodobne netreba doplňovať. Ak ste tam dlhšie a vytvoríte viac, ako telo potrebuje, automaticky sa začne regulácia. Otráviť sa môžete iba výživovými doplnkami, nie slnkom. Dostatočná zásoba vitamínu D Vám po návrate zo slnkom prežiarených pláží vydrží asi 3 týždne.

Záverom:
Vitamín D zabezpečuje normálny vývoj a metabolizmus kostí a chrupiek vrátane celého metabolizmu kalcia , správne delenie buniek a ich diferenciáciu, imunitné procesy, sekréciu inzulínu, reguláciu krvného tlaku, a iné. Úzko súvisí s metabolizmom kalcia a fosforu, zinku, železa, vitamínu A.


V zime by mali zdraví ľudia nad 50 rokov a všetci potencionálne ohrození užívať vitamín D ako výživový doplnok, hlavne ak necestujú zemepisne južnejšie na dovolenku. Najvhodnejšie je dať si aspoň každý deň lyžicu kvalitného rybieho tuku, napr. nórsky Moller´s tran.
V lete sa treba rozumne slniť a po celý rok jesť čo najviac morských rýb, ak nemáte problémy pri ich trávení.